Razem z wyborami do PE w Tychach i Sosnowcu zostaną przeprowadzone tzw. referenda "śmieciowe", czyli referenda w sprawie odpłatnego przejęcia przez gminę "od właścicieli nieruchomości położonych na jej terenie, obowiązków w zakresie wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych, utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami?" (na podst. art. 6a ustawy o o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Dz.U. 2005 nr 236 poz. 2008).
Z tego co wiem, w Polsce od wejścia w życie ww. artykułu dopiero w kilkunastu gminach nastąpiło przejęcie tych obowiązków przez gminy, a w województwie śląskim - tylko w Pszczynie. Referendum jest kiepsko nagłośnione, informacji niewiele (np. tu [url]http://www.umtychy.pl/referendum/[/url]), a ja chciałbym zagłosować w miarę świadomie. Stąd mam pytania w zasadzie przede wszystkim do mieszkańców Pszczyny lub do tych, którzy mogą znać warunki w innych gminach, które przyjęły to rozwiązanie: - ile wynosi opłata "śmieciowa"? czy jest liczona od każdej osoby i czy jest zróżnicowana w zależności od zabudowy (jednorodzinna/wielorodzinna)? - czy jest prowadzone zbieranie selektywne we wszystkich rodzajach zabudowy? I jak to się ma do czasów "przedreferendalnych"? - co się stało z indywidualnymi umowami na odbieranie odpadów? Wygasły "z urzędu", trzeba było je wypowiadać, nadal obowiązują? - czy odbieranie prowadzi jedna firma, czy kilka? Jak została/zostały wybrane?
I o inne spostrzeżenia proszę też. Oczywiście, najważniejsze jest to, co faktycznie zrobią władze Tychów i Sosnowca w razie uzyskania "1xTAK", no ale tu można tylko gdybać.
-- Michał
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plpruchnik.xlx.pl
|